Spodziewam się dziecka - jestem w II - III trymestrze ciąży

Diagnoza i terapia zaburzeń karmienia, jedzenia i połykania » Spodziewam się dziecka - jestem w II - III trymestrze ciąży

 

Połykanie w wieku płodowym stanowi rozwinięcie ważnej funkcji autonomicznej do przyjmowania płynów i pokarmów oraz utrzymania odżywiania i nawodnienia po narodzinach. Oznacza to konieczność doskonałej współpracy efektorów połykających ( narządów organizmu sterowanych przez system nerwowy), które to stanowią odzwierciedlenie optymalnego stanu zdrowia związanego z rozwojem układu oddechowego, żołądkowo-jelitowego i sercowo-naczyniowego), optymalną integrację nerwową i optymalnąrelację matka-dziecko. 

Biomechanika połykania uważana jest za jeden z głównych mechanizmów krążenia płynu owodniowego i resorpcji. Obserwacje rozwoju ruchów jamy ustnej, gardła i krtani sugerują, że funkcje połykania, ssania i fonacji rozwijają się podczas życia wewnątrzmacicznego w ramach przygotowań do życia poporodowego. Płód ludzki rozpoczyna rozwój funkcji połykania w 11 tygodniu ciąży a ssania około 15 tygodnia życia wewnątrzmacicznego. Po 32-34 tygodniach niezbędny mechanizm karmienia piersią zostaje funkcjonalnie skoordynowany.

Ponieważ na zachowanie funkcji ssących i połykania w okresie życia wewnątrzmacicznego ma wpływ kilka czynników zarówno matczynych jak i płodowych Dr Szmaj prowadzi Mamę, włączając się w II-III* trymestrze ciąży do pełnej ginekologicznej diagnostyki prenatalnej.

W zakres usługi neurologopedycznej prowadzonej przez EAT-MED. wchodzi:

  • współpraca z ginekologiem prowadzącym ciążę
  • obserwacja i analiza ruchów ustnych płodu
  • kierowanie rozwojem preferencji smakowych – programowanie metaboliczne mającej na celu zapobieganie neofobii lub wybiórczości pokarmowej
  • analiza czynników wpływających na rozwój ssania i połykania w wieku płodowym oraz mechanizmów po urodzeniu
  • analiza ssania i połykania związana z powikłaniami takimi jak wcześniactwo, niska waga urodzeniowa, zespoły genetyczne, wady serca, nieprawidłowości w obrębie twarzoczaszki oraz zachowaniu ciągłości przewodu pokarmowego (atrezja przełyku, przetoka tchawiczo-przełykowa)
  • kompleksowe badanie funkcji ssania i połykania po narodzeniu
  • wspomaganie nabywania umiejętności ssania-połykania-oddychania do czasu osiągnięcia umiejętności doustnego jedzenia odżywczego.
  • terapia dziecka niezdolnego do przełknięcia

 

* Ciąża człowieka zazwyczaj trwa 40 tygodni. Okres ten do celów medycznych podzielony jest na trzy trymestry. Każdy trymestr trwa około trzy miesiące. W tym czasie dochodzi do wielu dynamicznych zmian w rozwoju płodu

I trymestr ciąży - od 1. do 13. tygodnia

II trymestr ciąży – od 14. do 27. tygodnia

III trymestr ciąży – od 28. do 40. tygodnia

 

Copyright © 2014-2020 Dysfagia.pl | Webmaster: introNet | CMS by Quick.Cms